Zacienianie szklarni
Zacienianie szklarni z roślinami warzywnymi stosowane jest tylko w celu obniżenia w niej temperatury. Szklarnie z wydajną instalacją wentylacyjną nie wymagają zacieniania nawetv podczas miesięcy o najintensywniejszym nasłonecznieniu. Ko-'.; nieczność zacienienia szklarni może jednak wystąpić również' wtedy, gdy na skutek błędów agrotechnicznych rośliny mają słabo rozwinięte korzenie, które w okresie zwiększonej transpi-racji pobierają zbyt mało wody. Najczęściej stosowane są na~ stępujące metody zacieniania:
a) zacienianie wewnętrzne,
b) zacienianie zewnętrzne,
c) zacienianie stałe przez pomalowanie oszklenia. Zacienianie wewnętrzne. Jest to najwłaściwszy system zacieniania stosowany w niektórych krajach. Polega on na uży- ' ciu ruchomych zasłon tekstylnych które zawieszane są poziomo nad wierzchołkami roślin lub równolegle do połaci
dachu szklarni. Cieniówki powinny być wykonane z tkanin w znacznym stopniu odpornych na działanie promieni słonecznych i wilgotnego powietrza w szklarni. Tkaniny te muszą być elastyczne i odznaczać się określoną przepuszczalnością .światła, nie zmieniającą się w miarę eksploatacji.